Kontaktpersoner

Medarbetare

Fredrik Arwehed Pastor och föreståndare

0730477743
fredrik@hedvigslundskyrkan.se

Emanuel Johansson Ungdomspastor

076-327 78 39
emanuel@hedvigslundskyrkan.se

Alf la Fleur Administratör

0760374097
alf@hedvigslundskyrkan.se

Samuel Nilsson Barnpastor

0705725524
samuel@hedvigslundskyrkan.se

Albin Rehnman Teamare

albin.rehnman@gmail.com

Styrelsen

Ulla  Waxin Ordförande

070-619 71 85
ulla.waxin@gmail.com

Församlingsledare

Johanna Sewón Församlingsledare, koordinator livsgrupper och bön

johannasewon@hotmail.com

Oliver Sewón Församlingsledare, Lovsångsansvarig

oliver@hedvigslundskyrkan.se

Gunilla Eriksson Församlingsledare

070-377 32 74
v.gunilla.eriksson@gmail.com

Marcus Wickström Församlingsledare, koordinator livsgrupper och bön

0703139660
marcus.wickstrom@gmail.com

Gunnel Winsjansen Församlingsledare

0703770341
gunwi14@gmail.com

Pär Sjöberg 

0736550131
sjoberg.par@telia.com

3. Stödja de behövande

Insatser med social karaktär: utbildningshöjande, hälsofrämjande och som förbättrar levnadsstandarden.

 

ALBANIEN

Hedvigslunds kyrkan har en vänförsamling i staden Shkoder sedan 2017. Vi besöker varandra ett par gånger per år och vi från Gävle får delta i det omfattande sociala arbete som vår vänförsamling har i sin kommun.

Fakta om Albanien

INVISIBLE FRIEND

Invisible Friend arbetar för att öka medvetenheten om att hundratusentals barn växer upp i fängelser. I statistiken kallas de för ”the invisible interns” och deras brott är att de är barn till en dömd förälder.

Ambassadörer i Indien

Fakta om Invisible friend

Mer under MISSIONSARBETE

  • Lunchbön

    Välkommen på bön tisdagar 11:30! Vi avslutar med att äta en enklare lunch tillsammans.