Kontaktpersoner

Medarbetare

Fredrik Arwehed Pastor och föreståndare

0730477743
fredrik@hedvigslundskyrkan.se

Emanuel Johansson Ungdomspastor

076-327 78 39
emanuel@hedvigslundskyrkan.se

Alf la Fleur Administratör

0760374097
alf@hedvigslundskyrkan.se

Samuel Nilsson Barnpastor

0705725524
samuel@hedvigslundskyrkan.se

Albin Rehnman Teamare

albin.rehnman@gmail.com

Styrelsen

Ulla  Waxin Ordförande

070-619 71 85
ulla.waxin@gmail.com

Församlingsledare

Johanna Sewón Församlingsledare, koordinator livsgrupper och bön

johannasewon@hotmail.com

Oliver Sewón Församlingsledare, Lovsångsansvarig

oliver@hedvigslundskyrkan.se

Gunilla Eriksson Församlingsledare

070-377 32 74
v.gunilla.eriksson@gmail.com

Marcus Wickström Församlingsledare, koordinator livsgrupper och bön

0703139660
marcus.wickstrom@gmail.com

Gunnel Winsjansen Församlingsledare

0703770341
gunwi14@gmail.com

Pär Sjöberg 

0736550131
sjoberg.par@telia.com

2. Rusta de nådda

  • När Deepak Dutt var fyra månader åkte hans föräldrar till Himalaya för att missionera. Pappan spelade på en såg på utomhusmarknader. Nyfikna samlades omkring. Efter den märkliga konserten fick de höra Deepaks pappa predika evangeliet.

Insatser för att rusta Guds församling i världen. Stöd till nationella ledare och bibelskolor som utbildar nya ledare.

 

INDIEN

Lisbeth och Deepak Dutt är i Indien ett par månader per år och arbetar inom Ida Evangelistic Crusade. De är med i en pastorskonferens och håller kontakt med det omfattade sociala arbete som bedrivs. Vi stöder en primärskola i Nezi och ett barnhem för HIV-smittade barn i Davangeri.

Fakta om Indien

NICARAGUA

Anna-Sara Bergwall har efter 7,5 år som ledare för en bibelskola i Dario nu 2019 avslutat sin tjänst. Hedvigslunds kyrkan fortsätter dock att stödja den bibelskola som nu leds av Lea Moreno.

Fakta om Nicaragua

PAKISTAN

Vi stöder bibelskolan Full Gospel Assemblies i Lahore. Stöder även Josef Sjöberg som några månader per år arbetar i Pakistan som pastor och bibel lärare.

Fakta om Pakistan

Mer under MISSIONSARBETE

  • Lunchbön

    Välkommen på bön tisdagar 11:30! Vi avslutar med att äta en enklare lunch tillsammans.